“ОТК-Сервіс” працює під час війни. 2 % з кожного оформленого протоколу ми перераховуємо на потреби ЗСУ. Разом до перемоги! Список працюючих ВЛ

181 Лабораторий
Замовити послугу
ГоловнаНовиниПодатки на авто в Україні у 2024 році

Новини

Податки на авто в Україні у 2024 році

З 1 січня 2024 року в Україні затверджено ряд податків на авто з певними нововведеннями, що свідчить про динаміку податкової політики в Україні. Пропонуємо розглянути їх більш детально.

Нові податки на авто у 2024 році

Одним із найбільш резонансних нововведень є так званий податок на розкіш, який стосується як рухомого, так і не рухомого майна. Податок на розкіш для транспортних засобів – це щорічний податок, котрий сплачують власники легкових автомобілів, вік яких не перевищує п’яти років, а вартість – 375 мінімальних заробітних плат або 2 662 500 грн. 

Ставка податку фіксована і становить 25 000 грн за один автомобіль. Фактична вартість придбання транспортного засобу не впливає на суму податку, який ви сплачуєте. Натомість є два критерії для визначення об’єкта оподаткування: рік випуску, який формує вік автомобіля та його середньоринкова вартість.

Вичерпний перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком подає Міністерство економіки України. Перелік оновлюється щороку 1 лютого. Варто зауважити, що з 2024 року список моделей, котрі підпадають під оподаткування, зазнав змін і скоротився. Перелік включає 184 моделі таких марок, як Mercedes-Benz, BMW, Lexus, Porsche, Toyota, Land Rover та інші. 

Причиною змін стало підвищення мінімальної заробітної плати, що вплинуло на граничний рівень вартості авто та оновлення методології розрахунку податку. 1 січня 2024 року в Україні відбулося збільшення мінімальної заробітної плати. Її розмір зріс з 6 700 гривень до 7 100 гривень. Враховуючи те, що протягом 5 років середня ринкова вартість автомобіля може знижуватись не дотягуючи до граничних 375 мінімальних заробітних плат, в такому разі його власник автоматично звільняється від сплати транспортного податку на всі наступні звітні періоди.

Податок на транспортні засоби в Україні сплачують як фізичні, так і юридичні особи. Проте, процес сплати для них відрізняється.

Для фізичних осіб:

  • Податок нараховується контролюючими органами за місцем реєстрації транспортного засобу.
  • Платники отримують повідомлення-рішення про сплату податку поштою.
  • Сплатити податок можна онлайн через Електронний кабінет платника податків або через банківські установи.
  • Термін сплати – 60 днів з дня отримання повідомлення-рішення.

Для юридичних осіб:

  • Податок нараховується самостійно на основі даних про транспортні засоби, що перебувають на балансі підприємства.
  • Декларація про сплату податку подається до 20 лютого року, що настає за звітним.
  • Сплатити податок можна онлайн через Електронний кабінет платника податків або через банківські установи.
  • Термін сплати – поквартально, до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Пільги з транспортного податку передбачені для інвалідів, учасників бойових дій, багатодітних сімей та інших категорій платників. За несвоєчасну сплату податку нараховується пеня. 

Податок на покупку авто у 2024 році

Розмір податків при покупці авто в Україні у 2024 році залежить від декількох факторів, таких як тип та об’єм двигуна, вік авто, тип палива, митна вартість та пільги.

При купівлі нового або ввезеного з-за кордону автомобіля в Україні сплачуються такі податки:

  • Акцизний податок: ставка акцизного податку залежить від типу та об’єму двигуна, а також року випуску автомобіля.
  • Мито: ставка мита становить 10% митної вартості автомобіля.
  • ПДВ: ставка ПДВ становить 20% митної вартості автомобіля (якщо покупець є платником ПДВ).
  • Пенсійний збір. З 1 січня 2024 року змінилась сума пенсійного збору при першій реєстрації легкових авто, яка безпосередньо залежить від вартості автомобіля:
    • До 165 розмірів прожиткового мінімуму (до 499 620 грн): 3% від вартості.
    • Від 165 до 290 розмірів прожиткового мінімуму (від 499 620 грн до 878 120 грн): 4% від вартості.
    • Понад 290 розмірів прожиткового мінімуму (більше 878 120 грн): 5% від вартості.
  • Збір за першу реєстрацію:
    • Легкові: 6% від вартості.
    • Мотоцикли: 3% від вартості.

Стосовно легкових електрокарів, до 2029 року в Україні діють законодавчі норми, які звільняють такі авто від сплати податку до пенсійного фонду (від 3% до 5% вартості авто) при його першій реєстрації. Також підписано новий закон №10321-1, котрий звільняє від ПДВ при розмитненні до 1 січня 2026 року комерційні та вантажні електромобілі, тягачі для напівпричепів на газу, вантажівки з ГБО та ретро-авто (понад 50 років). Останні звільняються від ПДВ, але не можуть бути поставлені на облік (не відповідають еконормам). На відміну від легкових електромобілів, ці категорії раніше обкладались ПДВ у розмірі 20%. Закон про звільнення певних категорій транспортних засобів від ПДВ набуває чинності з 1 березня 2024 року.

Податок на продаж авто у 2024 році

При продажу транспортного засобу в Україні враховується те, який за рахунком ТЗ ви продаєте протягом року, адже це суттєво впливає на розмір податку, який доведеться сплатити.

Якщо протягом року ви продаєте лише один автомобіль, мотоцикл або інший ТЗ, то податок з отриманої суми не сплачується.

Продаж другого авто протягом року обкладається податком у розмірі 5% від його вартості, а також військовим збором 1,5%.

Продаж третього та наступних ТЗ протягом року призводить до сплати 18% податку та 1,5% військового збору. Відповідно сумарна ставка складатиме 6,5% та 19,5% від вартості транспортного засобу, залежно від типу та кількості продажів.

Читати далі

Нові правила в’їзду до Республіки Молдова: що потрібно знати водіям на власному авто при перетині кордону

З 16 січня 2025 року Республіка Молдова запровадила важливі зміни у правилах в’їзду для водіїв, які планують подорож на власному транспортному засобі. Основна новація — обов’язкова наявність протокол...

Зміни у правилах перетину румунського кордону

При перетині румунського кордону важливо враховувати нові вимоги щодо технічного огляду транспортних засобів, які є обов'язковими для всіх автомобілів і автобусів, що в'їжджають до країни. Румунсь...

    Приєднуйтесь

    Будьте в курсі останніх акцій та новин